„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde
Zápisek: Flash je špatný. Áno! « Disortograf bloguje

Disortograf bloguje Nic převratného zde nečekejte, ať se pak nedivíte

31Říj/100

Zápisek: Flash je špatný. Áno!

A je tomu vlastně vůbec tak? Do Flashe jako technologie se obouvá každý, ať je to uživatel Windows, Linux nebo OSX. Na OSX je podle Steeva nejčastější příčinou pádu systému. U linuxu to nemá cenu ano rozebírat a windowsáky asi štve, že slouží jako bannerová reklama a weby pak vyvolávají tance sv. Víta některých jedinců. Vše má svůj háček.

HTML5 má nahradit flash na webu při přehrávaní videa. Všichni známe flash jako to co nám vytěžuje CPU, ale ta doba je asi dávno pryč?! Na největším světovém videoportálu jsem si otestoval HTML5 vs flash a on je na tom lépe. Nestačil jsem se divit! Ale HTML5 vytěžovalo při přehrávaní o cca 10 až 40% víc procesor, než flash. Vím, že HTML5 je mladé a přehrávalo formát googlu WebM, jehož implementace není asi nejlepší, ale i tak jsem čekal minimálně shodný výsledek. S nástupem H.264, který bude asi akcelerovaný GPU to bude možná lepší, i tak není ten správný čas flash pohřbívat.

Testovní video

Naopak, poslední dobou to vypadá, že flash se probouzí a uvědomuje si nástup konkurence. Adobe razantně mění svou politiku a i samotný flash dostává GPU akceleraci, či vznikají projekty jako flashová kancelář, supergrafické multiplafromní hry či celé GUI blackberry tabletu. Je teda potřeba flash pomalu zahubit, nebo podpořit? Plná specifikace HTML5 je ještě daleko a další kvalitní multiplatformní technologii tak podporovány nejsou.

Flashovka 😀

 

Flash GUI

 

Zápisek je: #correctoff