„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich
Zlo jménem nový notebook « Disortograf bloguje

Disortograf bloguje Nic převratného zde nečekejte, ať se pak nedivíte

14Led/130

Zlo jménem nový notebook

Protože jsem si po nějakém klidném období chtěl nechat udělat zase nějaké žaludeční vředy, tak jsem se odhodlal k výběru a pořízení nového pracovního stroje. Cesta k němu je zatím strastiplná, bolestivá a to jak výběrem, tak aktuálním požíváním jednoho z kandidátů.

Metodologie výběru byla opravdu jednoduchá, chtěl jsem co nejvíce skloubit mobilitu, výdrž a výkon 🙂 takže v podstatě vše. Jak asi chápete nebyl toto lehký úkol.

Ideální velikost displaye

Po pár letech používání Lenova T500 jsem dospěl k názoru, že i přes fakt, že je tento stroj fakticky nezničitelný, tak se změnou náplně mé práce nebude takto úhlopříčka pro mě vyhovující, jelikož sebou nese i velkou hmotnost. Má první volba padla na stejného výrobce a koupil jsem si Lenovo X220. I přes kvalitu přes své jiné kvality se mi na tomto notebooku nepracovalo dobře. Hlavní a jedinou překážkou bylo jak malé rozlišní displaye 1336 ala marketingové HD rozlišení, tak i fakt že display 12,5 palců je na delší práci opravdu malý. Díky chybě a lenivosti marketingového oddělení CZC jsem měl možnost notebook po 6 měsících užívání vrátit (tímto děkuji za zapůjčení notebooku k dlouhodobému testování 😉 ).  Tato zkušenost mi ukázala, že takováto úhlopříčka nebude pro mě to pravé ořechové a tak jsem byl nucen udělat průzkum toho, co vlastně očekávám a na čem se mi bude dobře pracovat. Prošel jsem si obchody a přátelé, kteří vlastnili o něco menší, než standardní velikost notebooku. Selskou logikou jsem se dopátral k tomu, co mi bylo už předtím zcela jasné, ale u Lenova nerealizovatelné. 13 palců je odpověď na otázku bytí, ne tedy 43!

Nároky na nový stroj

Jak už jsem to předtím nakousl, tak jsem začal hledat dokonalý stroj. Něco co bude jak mobilní s dlouhou vydrží, tak skvěle vybavené a výkonné. K mému úžasu moc takových strojů neexistuje. Abych to rozvedl, tak nový stroj by měl mít tyto parametry: kvalitní zpracování, kvalitní klávesnici, vyšší rozlišení, ideálně IPS, výkonnější grafickou kartu, 720p webkameru. Tyto požadavky jsou pro mě alfou i omegou dobrého přístroje. Volbou všech parametrů jsem nakonec vždy skončil v nové PR marketingové kategorii ultrabooku.

Souboj dvou (duel)

Je velice zajímavé, že vymezením těchto parametrů jsem se dostal pouze k jednomu notebooku. Zarazilo mě, že i přes cenu, která se pohybovala celkem nízko, byl tento kus velice dobře, spíše nadstandardně vybaven. Šlo o Asus Zenbook UX32 v konfiguraci:
Proto abych si to udělal těžší  tak jsem si přidal konkurenta v podobě Macbooku Air. U něj si mohu být jistý zpracováním a celkovou kvalitou. Velkým lákadlem je také OSX. Ten ovšem není pouze lákadlem, ale také krokem ven z mé komfort zóny. Tak nějak se ve mě objevil léty upevňovaný a pěstěný pocit svázanosti, oddanosti a snad i strachu při přechodu na novou platformu. Věřím, že Bill Gates by ze mě v tu chvíli měl radost :/ .   Problémem je ovšem, že tento stroj je ve všech parametrech po stránce technologii a výkonu horší než výše zmíněný Asus, u kterého jsem se obával kvality zpracování. Chladná kalkulace vyhrála a rozum zvolil levnější a lepší cestu, nebo snad ne?

Epilog

20121023_215546

@ronnicek Macbook vs @damianus Zenbook

Pořízení Zenbooku byla nakonec velká chyba. V průběhu psaní tohoto postu jsem se rozhodl dát mu ještě druhou šanci a nechat si opravený kus z reklamace. Ten přišel snad v horší stavu, než ve kterém odešel. Dnes mi technik volal, aby se vyjádřil k závadám, které jsem uvedl do protokolu. Bylo mi vysvětleno, že to že se notebook pootevírá na jedné straně není absencí magnetu, ale v prvé řadě výrobní vlastností a pokrouceným šasi  což se stalo tím, že jsem notebook asi špatně přenášel, protože hliník je na to prý náchylný 0000ff;">(ano je zcela normální, aby se notebook pokřivil, když jej přenesete v rukách natož jej máte dva dny na stole, mé chování bylo zcela nezodpovědné). Rezonování větráčku prý nepozoroval, nicméně jsme společně došli k zjištění, že notebook ještě netestoval zapnutý 0000ff;">(jasně koupil jsem si notebook, abych jej měl jako těžítko)000000;">. 000000;">Ale prý se nové větráčky objednají (jo vadné budou větráky, v žádném případě nebudou spíše špatně usazeny, takovou nedbalost by technik Asusu nikdy neudělal, problém bude v fungujícím větráčku, který se sám zničil, či opotřeboval za 2 aktivně využívané dny notebooku). 000000;">Poškrábané šasi jsme nějak přešli a vůbec ho neřeší. Tak dopadla druhá reklamace. Možná jsem měl jako vždy jen špatný kus, mě se tohle stává pořád např. dalším kandidátem bylo Vaio S13, které jsem si prohlédl v Ostravském Avionu a po vybalení z krabice jsem hned na pobočce našel chybu v prasknutém či jinak poškozeném držení palmrestu pod touchpadem se základnou notebooku. Smyslem článku nebylo se opírat do značky Asus, ale sepsat mou zkušenost, možná kdyby mi jejich kravaťák osobně doručil nějaký jiný kus, tak bych přehodnotil svůj názor 😀

Rozhodující častí druhé reklamace bylo to, že závady byly uznány a já požádám o vrácení peněz. A jak to bude dál? Mno toto jsou mé alternativy jak to bude dál:

Alternativa č.1 Vydržet nadále s T500
Alternativa č.2  Koupit desktop + nějaké tzv. zapisovadlo (netbook aj.)
Alternativa č.3 Pořídit něco od Applu
Alternativa č.4 Pořídit Vaio S13