Kolik váží digitální data?

Internet? Ten se přece nedá zvážit, je to virtuální svět, nehmotný, myšlenka a software se přece taky nedá zvážit? Avšak každý dokument, video nebo hudební skladba na internetu není ničím jiným než proudem bitů, jednotek množství informace, které mohou nabývat hodnot 0 nebo 1. A proto mají elektronická data i svou hmotnou stránku, jejich zpracování a ukládání je spojeno s činností elektronů, protože tyto elektrony mají určitou hmotnost, může ji mít i každý bit.

Jen tak si pro začátek zkusíme zvážit část informací na internetu, např. e-mail. Běžný e-mail, který se skládá z textu a další textové přílohy má asi 50 kilobajtů. Jeden bajt se skládá z osmi bitů, zmíněných nul a jedniček, s nimiž jinak počítač nedokáže pracovat. Každý kilobajt se potom skládá z 1024 bajtů. Pro zmíněný e-mail tedy platí, že obsahuje 50x1024x8 bitů, to je 409 600 bitů, a právě k takovému množství bitů je třeba zhruba 8 miliard elektronů. Jeden elektron váží 9.1 x 10-31 kilogramů.

Teď si zkusme představit, kolik by mohl vážit celý internet, všechny e-maily, videa, fotky, písničky, prostě všechny dokumenty na internetu. Podařilo se mi zjistit přibližnou velikost všech dat na internetu za rok 2007.

Podle dostupných informací se odhaduje objem dat za rok 2007 na 40 petabajtů. Kolik to je? Zhruba 40 x 1015 bajtů. Po složitých výpočtech se mi podařilo dopočítat se k číslu asi 0,0000000058967 kilogramů? je to hodně nebo málo? Zpočátku, když jsem se dočetl o velikosti elektronů a zamyslel se nad obrovským množstvím dat na internetu, byla moje myšlenka, že se dostanu k velmi vysokému číslu, avšak jak vidíte, celý internet neváží víc než nejmenší myslitelné zrnko písku na Zemi.

 

Původně asi z http://stoplus.cz/