„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich
Klasické HDD vs SSD a Vaše data « Disortograf bloguje

Disortograf bloguje Nic převratného zde nečekejte, ať se pak nedivíte

23Čvc/124

Klasické HDD vs SSD a Vaše data

Jistě nespornou výhodou SSD je rychlost, spotřeba a bezhlučnost. Toto jsou věci, které se při každé recenzi probírají, ne však často probíraným tématem je životnost, ale ne taková ta životnost buněk, tedy nahrazování vadných částí algoritmem, ale celková poruchovost SSD.

SSD disky se často skloňují jako nástupce klasických magnetických disků, ale jste ochotni své data svěřit technologii, které je opravdu (nazvěme to třeba digitální) digitální? Pokud vám odejdou čipy na SSD disku, tak jsou vaše data nenávratně pryč a již je nic nezachrání. Možná, že se časem nejdou nějaké metody, nebo již jsou, ale stále nejsou tak dostupné jako možnost vyměnění vyhořelé elektroniky klasického HDD, to je tož nejčastější příčina poškození klasického disku. Taková to oprava Vás vyjde na pár stovek. Horší situace může být pokud čtecí hlavička poškrábe část magnetické plochy, ale i v tomto katastrofickém případě je velice pravděpodobné, že velkou část dat zachráníte sice ne za pár stovek, ale pokud Vám o data půjde, tak je to možné.

Toto není až tak neobvyklá situace

Ptám se Vás tedy, je moudré koupit si velké SSD pro opravdu všechny data? Můj názor je, že ne. SSD využívám pro systém a aplikace, zde se projeví rychlejším startem, ale své multimediální sbírky, data a dokumenty bych nikdy SSD disku nesvěřil. Pokud tedy uvažujete, že do svého notebooku či pc pořídíte SSD radím Vám pořídit velikost kolem 120GB, což je velikost akorát tak na systém a nějaké základní aplikace vše ostatní si ukládejte na klasický magnetický disk. Jistě mi někteří z Vás budou oponovat kvalitou a statistikou, ta je na papíře velice hezká, ale realita bývá jiná 🙂

Z internetových diskuzí však zjistíte, že snad jedinou 100% metodou zničení dát na klasickém HDD je návštěva mikrovlnky, thermitem a dalšími extrémními způsoby. Data mohou být vyvolána i po přemazání, několik vrstev zpět. Osobně jsem přes jeden obyčejný prográmek na obnovu dat dostal z 10GB disku 13GB dat 🙂

Další možná kombinace je SSD + cloud, ale je jen na vás jak moc potřebujete mít svá data při sobě a platit za prostor, který potřebujete. Pro mě je kombinace v mém lenovu X220 jasná. Zvolil jsem kombinaci klasického HDD a mSATA disku pro OS.

Jak jste na tom vy?