„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain
Geek, přesto omezený « Disortograf bloguje

Disortograf bloguje Nic převratného zde nečekejte, ať se pak nedivíte

31Čvc/110

Geek, přesto omezený

To, že na naších českých fórech panuje arogance a nadřazenost se ví již spoustu let. Sám jsem se tak nemálokrát zachoval, i když jen u opravdu hloupých dotazů. Ale velice mě fascinuje, omezenost některých tzv. geeků.

Když vzpomínám na mé mladé léta, kdy se kapacity RAM, VRAM a HDD dali počítat v MB na deseti prstech, tak by se málokdo divil, že jsme si nedokázali představit vývoj HW za 10 let. Člověk sice tušil, ale i tak bylo toto odvětví velice mladé a nikdo nedokázal říct, kdy narazíme na technické limity, které byly stanoveny a přesto již X krát překonány.

Člověk by ale věřil, že za 10 let se doba tak hnula a přibylo tolik nových technologii, že 99% komunity bude osvíceno a již nebude fantazírovat o tom, že budeme mít 16Gb ram, ale o tom, že se do domácností za pár let dostanou kvantové procesory, mobily budou mít výkon dnešních nejlepších i7 a přitom ještě více jader, nabíjet nebudeme, nebo opravdu jednou za velice dlouho dobu. A další tuna technologii, které dnes nemáme, nebo jsou tak drahé, že jej mají pouze výzkumné ústavy, či lidé s nabitou peněženkou 🙂

Většinou mě nové technologii nedokážou moc překvapit, jelikož nejsem tak omezen a svázán svou představivostí maximálně na několik měsíců dopředu, ale celkem mě překvapilo tvrzení, že ARM v příští generaci bude mít výkon jako X86 cpu a GPU jako nynější nextgen konzole (xbox 360, ps3). Pokud toto tvrzení bude pravda, tak můžeme říci, že X86 bylo velké šlápnutí vedle! Věřím, že bude uměle tato architektura vydržována Intelem a Microsoftem, jelikož z ní těží nejvíce peněz a pouštět se na nový trh do konkurence, kde by to bylo skoro rovnocenné není v zájmu těchto firem. MS již oznámil W8 s podporou ARM, jelikož tuší, že mu nic jiného nezbude, než na toto přejit. Horší to bude samozřejmě pro Intel.

Windows 8, ARM cpu

Ale zpět k věci. Vyjádřil jsem svou teorii a věřím, že pro některé bude nestravitelná jako kuřecí vindaloo bez ležáku.

A tak nechápu jak v odvětví IT mohou být takto omezení mladí lidé, kteří když vidí ten neuvěřitelný pokrok za pouhých 10 let, který neustále akceleruje a je opomíjen, ignorován. Otevřete svou mysl, je pravda, že nevíme kde se můžeme zaseknout, ale s takovým přístupem se překážky nepřekonávají.

 

#correctoff